Testuj COVID

Test antygenowy – wypowiedź dra Grzegorza Głąba

Testy antygenowe II generacji, jak np. API Covid-Rapid Antigen, mogą ułatwić funkcjonowanie nie tylko szpitali i ostrych dyżurów, ale także prywatnych klinik medycznych. 

Dr Grzegorz Głąb
GMW Centrum Diagnostyki Ginekologiczno-Położniczej

Najnowsze testy antygenowe mogą uzupełniać testy diagnostyczne qRT-PCR. Pierwsze z nich wykrywają białko kapsydu wirusa, gdy jest ono już namnożone w organizmie, drugie – materiał genetyczny, nawet gdy jest on w znikomej ilości.

Testy antygenowe zdecydowanie mają zastosowanie w szybkiej diagnostyce. Szczególnie u osób, które zgłaszają się z objawami takimi, jak: kaszel, gorączka, bóle mięśni, ogólne złe samopoczucie. Nie mamy wtedy pewności, czy jest to COVID-19, czy może inna choroba. Może to być przecież alergia lub zapalenie oskrzeli.

Mam w przychodni testy API Covid-Rapid Antigen i oczywiście, jeśli przyjdzie współpracowniczka, która kaszle – robimy jej wymaz. Podobnie z pacjentami. Ostatnio przyjechała do nas pacjentka z Niemiec, a ponieważ widziałem ją pierwszy raz, jej również zrobiliśmy test antygenowy. Był ujemny. Testujemy pacjentów przed wszystkimi planowanymi zabiegami związanymi z niepłodnością.

Ważny jest też czas. Na test qRT-PCR czekamy nawet 3 dni, wynik testu kasetkowego znamy po kilku minutach. I rzeczywiście czułość tych testów w zakresie wykrywania białka wirusa jest wysoka.

 

___

Dziękujemy za odwiedzenie strony: testujCOVID.pl.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące testów na koronawirusa, napisz do nas na: office@mobilescanmed.pl lub na Facebook.com/testujCOVID. Postaramy się przygotować artykuł z odpowiedzią. Będzie nam miło, jeśli polecisz tę stronę znajomym, lekarzowi prowadzącemu lub pracodawcy.

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.