Testuj COVID

Test antygenowy – jak wygląda?

Test antygenowy – jak wygląda?

 

Test antygenowy na obecność koronawirusa przypomina test ciążowy. Jest bezbolesny. W przypadku testu amerykańskiego API Covid-Rapid Antigen pobiera się płytki wymaz z nosa. Wymazówka jest bardzo cienka. Na wynik badania czeka się do 15 minut. 

 

API Covid-Rapid Antigen to test przyjazny również medykom, którzy go wykonują. To produkt medyczny, więc pacjent nie może go kupić sam w aptece. Dzięki temu, że badanie wykonuje się na podstawie płytkiego wymazu, a nie z nosogardzieli, testowany nie krztusi się tak bardzo, a jak wiadomo wirus przenosi się drogą kropelkową. Drugie ułatwienie to plastikowa probówka z kapturkiem, w którym wymazówkę zalewa się płynem R1 pomagającym kwasowi nukleinowemu odkleić się od wacika, a następnie łatwo odmierza się dwie krople powstałego roztworu, który umieszcza się w okienku płytki kasetowej. 

 

W okienku tym znajduje się molekuła złota, dużo bardziej trwała niż zwykły barwnik. Nadaje ona charakterystyczny czerwony koloryt. Najpierw roztwór nawadnia okienko testowe – obserwujemy przemieszczanie się płynu. I teraz tylko spokojnie czekamy na wynik: dwie kreski oznaczają, że mamy SARS-CoV-2, jedna kreska na górze, że nie musimy poddawać się izolacji.   

 

Gdzie medycy mogą kupić testy antygenowe? 

Jednym z miejsc, gdzie medycy kupują testy antygenowe API Covid-Rapid Antigen, jest TestujCOVID.pl. Są to wiarygodne testy amerykańskiej firmy API Pharma USA LLC, produkującej 200 różnych testów, które od lat sprzedaje na całym świecie. 

 

Czy można ufać testom antygenowym? 

Testy antygenowe znacznie przyspieszyły prace służb medycznych. Możliwe, że za jakiś czas pojawienie się testów antygenowych II generacji (czyli tych produkowanych od września 2020 roku o ponad 90% czułości) będzie oceniane jako punkt krytyczny, który znacznie przyspieszył diagnostykę.   

 

Jak wspomina dr Krystyna Kmita-Żukrowska, lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Szpitala Powiatowego w Zakopanem – Dopóki testy nie były dostępne, praca była wyjątkowo stresująca. Pacjenci, którzy oczekiwali na wynik testu diagnostycznego qRT-PCR, przebywali w izolatkach. Czasem trwało to nawet dwa dni. Wiadomo, że liczba izolatek jest ograniczona. Karetki godzinami stały więc pod szpitalem. Pacjenci przyjeżdżali również na własną rękę. Teraz test antygenowy jest wykonywany w 15 minut. Zespoły Ratownictwa Medycznego robią je już w karetce. Znając wynik, wiedzą do którego szpitala się kierować – do covidowego czy tzw. czystego.   

 

Dr Kmita-Żukrowska mówi również: – Za każdym razem, gdy wykonywałam testy API Covid-Rapid Antigen, pokrywały się one z wynikami qRT-PCR. Oczywiście testy antygenowe są różne i nie zawsze ta zgodność jest tak wysoka, ale, niezależnie od tego, są bardzo potrzebne i bardzo dobrze, że są dostępne. Uważam, że dosłownie uratowały mi życie – dzięki nim zdecydowanie zmniejszył się poziom stresu w mojej pracy na SOR-ze.

 

Kiedy wykonywać test antygenowy? 

Test antygenowy jako test przesiewowy w idealnej sytuacji powinien być wykonywany nawet 2 razy w tygodniu, jak w przypadku np. nauczycieli, motorniczych, kurierów, a już na pewno za każdym razem, gdy pacjent umawia się do stomatologa, ginekologa, okulisty, neurologa czy fizjoterapeuty. 

 

Najlepsze gabinety prywatne już w październiku zadbały o medyków i pacjentów. Ceny hurtowe testów antygenowych znacznie spadają. Jeśli pacjent ma wykonany test w ramach innej wizyty u lekarza, nie płaci jak za dwie, a ma pewność, że nie zaraża, że nikt z jego winy nie rozchoruje się i nie będzie miał ostrej niewydolności płuc, która wymaga podłączenia do respiratora. 

 

Testy antygenowe może kupić również każdy zakład produkcyjny zatrudniający lekarza zakładowego albo szkoła, w której pracuje szkolna pielęgniarka. 

 

Pacjenci proszą lekarzy: „Testujcie nas!” 

Pandemia w Polsce trwa od połowy marca 2020 roku. Coraz częściej wspomina się o III fali zachorowań. Sytuacja w Wielkiej Brytanii nie napawa optymizmem. Zarówno medycy, jak i społeczeństwo, są już zmęczeni. Wirus jest przez niektórych oswojony na tyle, że zaczynają go ignorować, nie doceniać. Podobna sytuacja była w wakacje, gdy wszyscy podróżowali i zapominali o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu. Dlatego najważniejsze zadanie w oczekiwaniu na termin szczepień to dbać o siebie, swoją odporność, ale nie ignorować żadnych objawów. Nie wszyscy, którzy chorują na COVID-19, tracą węch i smak, choć uznaje się to za jeden z głównych symptomów. Czasem oznaką koronawirusa są objawy, które łatwo pomylić z grypą lub choćby ze zwykłym przeziębieniem, dlatego testy antygenowe powinny być w jak najprzystępniejszej cenie i traktowane jak testy, które można wykonywać nawet 2 razy w tygodniu. 

 

Ponieważ testy antygenowe mogą kupić wyłącznie medycy, dlatego też pacjenci proszą swoich lekarzy specjalistów, by zamawiali je m.in. z TestujCOVID.pl i robili je im tak często, jak to możliwe. 

 

Podobno testy antygenowe mówią, że sok ma koronawirusa 

W sieci można znaleźć film pokazujący w żartobliwy sposób, że wlewając na płytkę testową sok pomarańczowy, wynik jest dodatni. Takie informacje są łatwe do zapamiętania i trudne do późniejszego sprostowania. Najważniejsza rzecz, jaką powinniśmy wiedzieć o testach, jest taka, że na rynku są testy I i II generacji. Oddziela się je datą produkcji – testy II generacji są produkowane od września 2020 roku. Natomiast te wcześniejsze miały bardzo niską czułość i według zaleceń kategorycznie nie powinno się ich stosować. 

 

Prawda jest taka, że SARS-CoV-2 – mutacja koronawirusa – zaskoczyła świat. Wszyscy starali się jak najszybciej stworzyć nie tylko szczepionkę, ale też szybki i efektywny sposób, który pozwoli na identyfikację zarażających osób. I jeśli spojrzymy na całokształt – ta ogólnoświatowa współpraca udała się znakomicie. Ludzkość opracowała jedną z najlepszych, najbardziej bezpiecznych szczepionek, a testy antygenowe II generacji, mimo że są testami tylko przesiewowymi, mają czułość ponad 90%. Ważne jest jednak, żeby wybrać wiarygodny test. Amerykański API Covid-Rapid Antigen, w porównaniu z testami diagnostycznymi qRT-PCR, dał identyczny wynik w 99 przypadkach na 100. Badanie porównawcze zostało przeprowadzone w II Klinice Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.