Testuj COVID

Test antygenowy – jak działa?

Szybki test antygenowy – jak działa? 


Szybki test antygenowy wykrywa białka SARS-CoV-2. Czy jest wiarygodny? Jak działa? 

Z tekstu dowiesz się:

  1. Jakie są rodzaje testów na koronawirusa?
  2. Jak działa szybki test antygenowy wykrywający koronawirusa?

Jakie są rodzaje testów na koronawirusa?


Istnieją trzy rodzaje testów na koronawirusa: test diagnostyczny qRT-PCR, test przesiewowy antygenowy oraz test immunologiczny. 

Testy różnią się nie tylko metodą i czasem wykonywania, ale też każdy z nich reaguje na inny fragment genomu wirusa. Może to być odpowiednio: gen (ORF1a), białko (proteina-N) albo przeciwciała skierowane, np. przeciwko proteinie-S.

Posiadając tę wiedzę, będzie można łatwiej nie tylko podjąć decyzję o tym, którego testu użyć, ale także zrozumieć specyfikę każdego z nich. 

 

  • Najbardziej czuły z czułych testów. Test genowy qRT-PCR
  • Test, który dogania w czułości. Test antygenowy II generacji 
  • Test post factum. Test immunologiczny, który wykrywa przeciwciała 

Szybki test antygenowy. Jak działa?

Test opiera się na takim samym mechanizmie jak test ciążowy. Zamiast barwnika wykorzystana jest nanomolekuła złota, dzięki której pojawia się na teście charakterystyczny czerwony koloryt. To jest całkiem rozsądne: barwnik mógłby się zdegradować, złoto jest trwałe.

Możemy znaleźć testy antygenowe różnych producentów. W przypadku testów antygenowych API Covid-Rapid Antigen wymaz pobierany jest płytko z nosa cienką wymazówką. Nie jest to nieprzyjemne, niektórzy mówią, że lekko łaskocze. Wynik otrzymujemy w czasie krótszym niż 15 minut. 

Dwie kreski świadczą o tym, że jesteśmy zarażeni SARS-CoV-2 i powinniśmy się jak najszybciej udać na kwarantannę. 

Wymaz do testów antygenowych możemy pobrać z nosa, a nie tak jak w przypadku innych testów, głęboko z nosogardzieli. 

Test opiera się na takim samym mechanizmie jak test ciążowy. Zamiast barwnika wykorzystana jest nanomolekuła złota, dzięki której pojawia się na teście charakterystyczny czerwony koloryt. To jest całkiem rozsądne: barwnik mógłby się zdegradować, złoto jest trwałe.

Dr Jan Żak z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu: – Pobierając pacjentce test antygenowy mam kontrolę nad całym procesem. Wymazówka i probówka jest w moim gabinecie. Widzę wszystkie parametry. Mogę w każdej chwili wykonać test ponownie, ale też zapytać pacjentkę, czy ma niepokojące objawy.  Wynik otrzymuję w 15 minut. I czas gra tu olbrzymią rolę. Na test qRT-PCR w naszej placówce czekam nawet 7 godzin, a wiem, że są takie szpitale w Polsce, które czekają nawet 2 dni. Zdarza się też, że wynik testu qRT-PCR wraca jako niejednoznaczny, wtedy trzeba pobrać wymaz jeszcze raz. A to oznacza, że czeka się na wynik odpowiedni: u nas 14 godzin, a w innych szpitalach nawet 4 dni. To niedopuszczalne. W pracy na ostrym dyżurze wiedza o stanie epidemiologicznym pacjentki jest konieczna. 

Publikacje podają, że czułość testów antygenowych może być trochę mniejsza. Jednak z badań klinicznych dotyczących nowszej, II generacji API Covid-Rapid Antigen wynika, że testy te potrafią uzyskać wynik o podobnej czułości i swoistości co test qRT-PCR. Uwzględniając długi czas oczekiwania na wynik oraz wysoką proporcję testów qRT-PCR, które są sztucznie negatywne, uważam, że szybkie testy antygenowe są lepiej przystosowane oraz niezbędne do pracy w ostrym trybie.  

Czy test antygenowy może być tak dobry jak qRT-PCR?

Dr Jan Żak: Oczywiście! Idąc dalej: z qRT-PCR możemy działać po 7 godzinach, a z testem antygenowym po 20 minutach. Czasem lepiej jest zrobić test z szerszym spektrum czułości dwa razy w tygodniu, niż jeden perfekcyjny test raz na dwa tygodnie. Powinniśmy wykorzystać tę metodę badania jak najlepiej. To pozwoli lekarzom normalnie funkcjonować w szpitalach oraz zmniejszyć ilość utraty personelu medycznego, który zakazi się w okienku 7-godzinnym oczekiwaniem na wynik qRT-PCR. 

I oczywiście, dla pewności i bezpieczeństwa powinniśmy łączyć testy antygenowe z qRT-PCR. Medycyna musi się opierać na całokształcie badań laboratoryjnych, ocenie pacjenta i doświadczeniu klinicznemu. Widząc wynik ujemny, a jednocześnie dostrzegając, że pacjentka ma objawy, nie możemy jej traktować jako ujemnej. 

Test, który dogania w czułości. Test antygenowy II generacji 

Testy antygenowe reagują na białko: proteinę-N. Ta molekuła występuje w największym stężeniu w całym wirusie, co potwierdza, że jest bardzo ważna.

Testy antygenowe I generacji, produkowane do sierpnia 2020 roku, były niedoskonałe i nie powinny być stosowane. 

Testy antygenowe II generacji (produkowane od września 2020 roku) zostały zatwierdzone przez niezależne instytucje. Mają wysoką czułość (ok. 90%) oraz bardzo wysoką swoistość (99,5%).

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.