Testuj COVID

Test antygenowy dla służb medycznych – wypowiedź kierowniczki SOR w Zakopanem

Dr Krystyna Kmita-Żukrowska
Lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Szpitala Powiatowego w Zakopanem

Testy antygenowe bardzo ułatwiły nam, personelowi SOR, pracę.

Wcześniej, gdy nie były dostępne i nie stanowiły podstawy do rozpoznania COVID-19, pracowało się bardzo trudno. Na wynik testu qRT-PCR trzeba było czekać nawet dwie doby. W tym czasie pacjent musiał być izolowany, a miejsc izolacyjnych na SOR-ze jest tylko kilka. W związku z tym Zespoły Ratownictwa Medycznego stały pod szpitalem w oczekiwaniu na zwolnienie takiego miejsca.

Do Oddziałów leczących COVID-19 można było skierować chorego z pozytywnym wynikiem testu qRT-PCR, natomiast na tzw. niecovidowe – z negatywnym.
Nie pamiętam, a pracuję w zawodzie wiele lat, abyśmy, my medycy, doświadczali aż takiego, ciągłego stresu.

Obecnie, kiedy pacjent trafia na SOR, dzięki testom antygenowym mamy wynik w ciągu 15–20 min. Od kilku dni testy są również wykonywane przez ZRM, co w dużym stopniu ułatwia decyzję, gdzie mają się kierować.
Jeżeli pacjent ma objawy COVID-19, pozytywnego wyniku testu antygenowego nie musimy już potwierdzać testem qRT-PCR – jest on podstawą do rozpoznania choroby.

Gdy test jest ujemny, a istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2, zatrzymujemy pacjenta w izolatce i oczekujemy na wynik testu genetycznego. Na szczęście takich przypadków jest stosunkowo niewiele, a z moich obserwacji wynika, że jeśli test antygenowy jest ujemny, a qRT-PCR dodatni, to prawdopodobieństwo zakażenia się od niego jest małe. Zdarzało się, że pacjent przebywał u nas kilka godzin, a zajmujący się nim personel nie zaraził się.

Testy antygenowe są rozchwytywane, bywają problemy z ich zakupem.
API Covid-Rapid Antigen – za każdym razem, gdy je wykonywałam, pokrywały się z qRT-PCR. Oczywiście testy antygenowe są różne i nie zawsze ta zgodność jest tak wysoka, ale niezależnie od tego są bardzo potrzebne i bardzo dobrze, że są dostępne.

Uważam, że dosłownie uratowały mi życie – dzięki nim zdecydowanie zmniejszył się poziom stresu w mojej pracy na SOR-ze.

 

___

Dziękujemy za odwiedzenie strony: testujCOVID.pl.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące testów na koronawirusa, napisz do nas na: office@mobilescanmed.pl lub na Facebook.com/testujCOVID. Postaramy się przygotować artykuł z odpowiedzią. Będzie nam miło, jeśli polecisz tę stronę znajomym, lekarzowi prowadzącemu lub pracodawcy.

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Jak działa test antygenowy?

Test antygenowy II generacji to test, który dogania w czułości testy diagnostyczne PCR. Reaguje na białko: proteinę-N. Ta molekuła występuje w największym stężeniu w całym

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.