Testuj COVID

Szybki test antygenowy – co myśli o nim prof. Mariusz Zimmer?

Test antygenowy API Covid-Rapid Antigen przeszedł dodatkowe testy kliniczne w Polsce. Kierował nimi prof. Mariusz Zimmer z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Prof. Mariusz Zimmmer:

Testy antygenowe to tama, która pozwoli lekarzom dobrze funkcjonować. To narzędzie, które umożliwi zablokowanie napływu pacjentów covidowych do białych szpitali. To wymóg chwili – potrzebujemy tych testów tu i teraz.

Kilka dni temu została przyjęta na oddział rodząca pacjentka. Była w 12. dniu kwarantanny. Według obecnych ustaleń kwarantanna trwa 10 dni i nie musimy robić ponownego testu. Mamy jednak taki zwyczaj, że testujemy. Pobraliśmy więc wymaz, ale traktowaliśmy ją jako osobę zdrową. O godzinie 22.00 przyszedł wynik qRT-PCR i okazało się, że pacjentka ma COVID-19. Czyli przez ok. 11 godzin z potencjalnie zakaźną pacjentką miały styczność dwa zespoły położnych, lekarzy, ale też salowe i noszowi. Oczywiście, chronimy siebie. Zachowujemy reżim sanitarny. Nosimy maski i przyłbice. Ale jako lekarze musimy wiedzieć, czy pacjentka jest COVID+ czy COVID-.

Czy będziemy pewni na 100%? Nie. To trzeba sobie jasno powiedzieć. W medycynie nie ma rzeczy zero-jedynkowych. Jest za to: „najbardziej prawdopodobne”.

Testy, które mają czułość i swoistość ponad 90%, są jednak bezsprzecznie konieczne w naszych szpitalach.

Uzyskanie takiej informacji wstępnej ma kardynalne znaczenie w postępowaniu ostrodyżurowym i oczekiwaniu na test qRT-PCR. Nie zlikwidujemy testu PCR, on ma swoją ugruntowaną pozycję. Natomiast w czasie tego okna, czyli gdy czekamy na wynik, powinniśmy mieć do dyspozycji testy antygenowe.

___
Dziękujemy za odwiedzenie strony: testujCOVID.pl.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące testów na koronawirusa, napisz do nas na: office@mobilescanmed.pl lub na Facebook.com/testujCOVID. Postaramy się przygotować artykuł z odpowiedzią. Będzie nam miło, jeśli polecisz tę stronę znajomym, lekarzowi prowadzącemu lub pracodawcy.

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.