Testuj COVID

Skuteczność testu na koronawirusa – omawia dr Jan Żak

Dr Jan Żak
II Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Nie ma jednego testu antygenowego. Są różni producenci, którzy wykonują je o większej lub mniejszej czułości. Wszystko zależy od tego, jakie substancje są do tego używane.

Dlatego trzeba rozumieć, jak testy działają i jak wybrać te, które są możliwie jak najskuteczniejsze. To jest taka sama zależność jak w przypadku testów ciążowych. Łatwo dostrzec różnicę między testami za 5 zł, a tymi za 15 zł czy 20 zł.

Jestem orędownikiem testów antygenowych i uważam, że na każdym oddziale położniczym lekarze obowiązkowo powinni mieć do nich dostęp.

Jeśli ktoś kwestionuje testy antygenowe, to wiadomo, że każdy może mieć swoją opinię. Jednak najnowsze badania kliniczne potwierdzają, że te testy działają i chronią. Wielu członków personelu medycznego i pacjentów zostało już ochronionych przed zakażeniem.

Przeprowadziliśmy badanie kliniczne dotyczące testu antygenowego API Covid-Rapid Antigen. Wykazało, że na 100 przypadków tylko jeden wynik różnił się od testu diagnostycznego qRT-PCR, a w kilku z nich, gdy wynik testu PCR był nierozstrzygający, dał odpowiedź zdecydowanie szybciej, po kilkunastu minutach, a nie po wielu godzinach.

Wiele razy, gdy przewoziłem pacjentkę z izby przyjęć na porodówkę, to z uśmiechem deklarowałem: „Zrobiłem pacjentce test antygenowy. Jest ujemna!”. Zupełnie inaczej się z taką pacjentką postępuje. Stres jest o wiele mniejszy. Oczywiście, zawsze jest ryzyko, dlatego jesteśmy ostrożni, ale owe ryzyko jest znacznie mniejsze, a komfort pracy nieporównywalny. Taki test to kluczowy pomocnik, który sprawia, że możemy wykonywać naszą pracę w klinice.

 

___
Dziękujemy za odwiedzenie strony: testujCOVID.pl.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące testów na koronawirusa, napisz do nas na: office@mobilescanmed.pl lub na Facebook.com/testujCOVID. Postaramy się przygotować artykuł z odpowiedzią. Będzie nam miło, jeśli polecisz tę stronę znajomym, lekarzowi prowadzącemu lub pracodawcy.

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Jak działa test antygenowy?

Test antygenowy II generacji to test, który dogania w czułości testy diagnostyczne PCR. Reaguje na białko: proteinę-N. Ta molekuła występuje w największym stężeniu w całym

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.