Testuj COVID

Jakie są objawy koronawirusa?

Jakie są objawy koronawirusa?

Wirus SARS-CoV-2 należy do grupy koronawirusów. Wywołuje chorobę układu oddechowego COVID-19. Przenosi się drogą kropelkową. U około 13% populacji wywołuje ciężkie zapalenie płuc i zespół ostrej niewydolności oddechowej, czyli ARDS. 

 

Objawy: 

  • Gorączka 87,9%
  • Suchy kaszel 67,7%
  • Zmęczenie 38,1%
  • Duszność 18%
  • Utrata węchu i smaku (całkowita lub wybiórcza, na szczęście odwracalna, wynika z tego, że wirus najpierw atakuje komórki podporowe, które są częścią nabłonka węchowego)

 

Rzadziej występujące objawy to: katar, ból głowy, ból gardła, odkrztuszanie flegmy, bóle mięśni i stawów, dreszcze, nudności i/lub wymioty, rozwolnienie.

 

W ciężkich przypadkach: wysoka gorączka, odkrztuszanie krwi, zmniejszona ilość leukocytów, niewydolność nerek.Niemal 80% osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo lub skąpoobjawowo, ale zaraża innych. Skąd wiemy, że jesteśmy chorzy na koronawirusa, a nie na grypę?

 

Jak sprawdzić, czy jesteśmy chorzy na koronawirusa? Jaki wybrać test? Który rodzaj testów jest skuteczny? 

 

Typowe i nietypowe objawy SARS-CoV-2

 

Osoby przechodzące COVID-19 w łagodnej postaci miały objawy, które, gdyby nie było pandemii, w ogóle by ich nie martwiły. Nie wszystkie straciły węch czy smak. Mogą wręcz uważać, że to nie jest „prawdziwa pandemia”, ponieważ im koronawirus nie wyrządził większej krzywdy. Prawda jest jednak taka, że najbardziej dramatyczna postać pandemii to brak świadomości, kiedy roznosimy wirusa i jak nasz sąsiad, babcia, przyjaciółka przejdzie tę chorobę. Opisywane są również liczne przypadki dzieci, które samego koronawirusa przeszły łagodnie, ale zespół PIMS, który się pojawił jako jego skutek uboczny, wymagał nagłej wizyty w szpitalu. 

 

Ponieważ SARS-CoV-2 to nowa mutacja koronawirusa, ludzkość wciąż bada jego realny wpływ na organizm człowieka. Wiemy na pewno, że atakuje on układ nerwowy, jednak jakie będą długoterminowe skutki – tego dopiero się dowiemy. 

 

Najważniejsze: szybki, czuły test i szczepionka na koronawirusa

 

To, co jest pewne, to że częste testowanie (oraz, oczywiście, docelowo szczepienie) jest najskuteczniejszym sposobem ograniczenia transmisji wirusa. Nie warto ignorować objawów  – nawet jeśli to zwykły ból głowy, zmęczenie czy lekki kaszel. 

 

Jedną z najskuteczniejszych metod diagnostyki koronawirusa jest test antygenowy II generacji (produkowany od września 2020 roku). Takie testy mają już czułość ponad 90% (jeśli ktoś proponuje nam test antygenowy o niższej czułości – możemy śmiało odmówić, nawet jeśli mówi, że test ma swoistość 100% – czułość jest istotniejsza). 

 

Test antygenowy II generacji równy testowi diagnostycznemu qRT-PCR

 

Test antygenowy API Covid-Rapid Antigen w testach klinicznych porównujących go z testem diagnostycznym qRT-PCR różnił się wynikiem tylko w 1 przypadku! To znakomity rezultat! Testy porównawcze były przeprowadzone na 100 pacjentkach w II Klinice Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. 

 

Medycy opiekujący się osobami, które najciężej przechodzą COVID-19, nie mają wątpliwości, że nie powinniśmy ignorować żadnych objawów. Ratownicy opowiadają historię kolegi, który był sprawny i zdrowy, a po przebyciu SARS-CoV-2 musiał zrezygnować z pracy i zostać dyspozytorem, ponieważ zwyczajnie nie miał siły wchodzić z plecakiem po schodach. 

 

Słuchając takich opowieści, wiemy jedno – powinniśmy być zadowoleni, jeśli jesteśmy w tej grupie, dla której koronawirus był łagodny. Nie znaczy to jednak, że ranga SARS-CoV-2 jest znikoma. Przeciwnie. Miliony osób na całym świecie zmarło w samotności. Bez obecności bliskich. Według niektórych najtragiczniejsza śmierć to taka, gdy nie masz szans powiedzieć: „żegnaj”, „przepraszam”, „dziękuję”. Dlatego w trosce o siebie i o bliskich powinniśmy się zaszczepić, a wcześniej być uważnym na każde objawy i testować się, by dowiedzieć się, czy to przeziębienie, czy koronawirus. 

 

Gdzie kupić i jak wykonać test antygenowy II generacji?

 

Testy antygenowe to wyrób medyczny. W hurtowni TestujCOVID.pl mogą je zamówić medycy. Amerykańskie testy API Covid-Rapid Antigen są pakowanie w opakowania po 25 sztuk. 

 

Coraz więcej lekarzy zamawia testy antygenowe i testuje nimi pacjentów w swojej prywatnej praktyce lekarskiej. Przewagą testów API Covid-Rapid Antigen jest to, że wymaz może być pobrany płytko z nosa, niekoniecznie głęboko z nosogardzieli, co przez wielu jest opisywane jako bardzo niekomfortowe. Płytki wymaz nie powoduje odkrztuszania, kichana. Wykonuje się go sprawnie cienką wymazówką. 

 

W zestawie testowym znajduje się plastikowa probówka z kapturkiem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kiedy dodamy do próbki z wymazem płyn R1, dzięki któremu od wacika „odkleja się” kwas nukleinowy, i kilka razy obrócimy w nim wymazówkę, to wtedy tylko odkręcamy kapturek i sprawnie aplikujemy dwie krople tak powstałego roztworu na płytce testowej w specjalnie oznaczonym okienku. 

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.