Testuj COVID

Jak działa test antygenowy?

Test antygenowy II generacji to test, który dogania w czułości testy diagnostyczne PCR. Reaguje na białko: proteinę-N. Ta molekuła występuje w największym stężeniu w całym wirusie, co potwierdza, że jest bardzo ważna.

  • Testy antygenowe I generacji (produkowane do końca sierpnia 2020 roku) – były niedoskonałe i nie powinny być stosowane.
    Testy antygenowe II generacji (produkowane od września 2020 roku) – zostały zatwierdzone przez niezależne instytucje, mają wysoką czułość (ok. 90%) oraz bardzo wysoką swoistość (99,5%).
  • Wymaz do testów antygenowych możemy pobrać z nosa, a nie – tak jak w przypadku qRT-PCR – głęboko z nosogardzieli.

Test opiera się na takim samym mechanizmie jak test ciążowy. Zamiast barwnika wykorzystana jest nanomolekuła złota, dzieki której pojawia się na teście charakterystyczny czerwony koloryt. To jest całkiem rozsądne: barwnik mógłby się zdegradować, złoto jest trwałe.

Dr Jan Żak, II Klinika Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu:

– Gdy pobieram pacjentce wymaz do testu antygenowego, to wiem dokładnie, jak go pobrałem. Próbka jest przede mną. Kontroluję wszystkie parametry i biorę odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie testu. Mogę zareagować w ciągu 20 minut. Podczas gdy na test qRT-PCR czekam nawet 7 godzin. W sytuacji, kiedy wynik testu jest niejednoznaczny, musimy wykonać ponowny test qRT-PCR po 24 godzinach, czyli 7 godzin plus 24 godziny plus kolejne 7 godzin to ok. 38 godzin czekania na wynik. A są szpitale, w których trwa to nawet kilka dni.

Publikacje podają, że czułość testów antygenowych może być trochę mniejsza. Jednak z badań klinicznych dotyczących nowszej generacji API Covid-Rapid Antigen (poniżej opis wyników badania) wynika, że testy te potrafią uzyskać wynik o podobnej czułości i swoistości co test qRT-PCR. Uwzględniając długi czas oczekiwania na wynik oraz wysoką proporcję testów qRT-PCR, które są sztucznie negatywne, uważam, że szybkie testy antygenowe są lepiej przystosowane oraz niezbędne do pracy w ostrym trybie.

Wiele razy, gdy przewoziłem pacjentkę z izby przyjęć na porodówkę, to z uśmiechem deklarowałem: „Zrobiłem pacjentce test antygenowy. Jest ujemna!”. Zupełnie inaczej się z taką pacjentką postępuje. Stres jest o wiele mniejszy. Oczywiście, zawsze jest ryzyko, dlatego jesteśmy ostrożni, ale owe ryzyko jest znacznie mniejsze, a komfort pracy nieporównywalny. Taki test to kluczowy pomocnik, który sprawia, że możemy wykonywać naszą pracę w klinice.

Czy krótka droga testu antygenowego od pobrania próbki do uzyskania wyniku, w porównaniu z długą drogą testu qRT-PCR, może dać ten sam wynik lub o większej czułości i swoistości, co test qRT-PCR?

Oczywiście! Idąc dalej: z qRT-PCR możemy działać po 7 godzinach, a z testem antygenowym po 20 minutach. Czasem lepiej jest zrobić test z szerszym spektrum czułości dwa razy w tygodniu, niż jeden perfekcyjny test raz na dwa tygodnie. Powinniśmy wykorzystać tę metodę badania jak najlepiej. To pozwoli lekarzom normalnie funkcjonować w szpitalach oraz zmniejszyć ilość utraty personelu medycznego, który zakazi się w okienku 7-godzinnym oczekiwaniem na wynik qRT-PCR.

I oczywiście, dla pewności i bezpieczeństwa powinniśmy łączyć testy antygenowe z qRT-PCR. Medycyna musi się opierać na całokształcie badań laboratoryjnych, ocenie pacjenta i doświadczeniu klinicznemu. Widząc wynik ujemny, a jednocześnie dostrzegając, że pacjentka ma objawy, nie możemy jej traktować jako ujemnej.

___

Dziękujemy za odwiedzenie strony: testujCOVID.pl.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące testów na koronawirusa, napisz do nas na: office@mobilescanmed.pl lub na Facebook.com/testujCOVID. Postaramy się przygotować artykuł z odpowiedzią. Będzie nam miło, jeśli polecisz tę stronę znajomym, lekarzowi prowadzącemu lub pracodawcy.

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.