Testuj COVID

Co to jest test antygenowy?

Co to jest test antygenowy?

Test antygenowy to jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów na wykrycie koronawirusa w organizmie człowieka

W tekście piszemy o:

  1. Historia powstania testów antygenowych 
  2. Testy antygenowe II generacji 
  3. Jak działa test antygenowy? 
  4. Gdzie można wykonać test antygenowy?
  5. Czy test antygenowy jest wiarygodny? Na przykładzie: API Covid-Rapid Antigen 
  6. Jak przeprowadzić test antygenowy API Covid-Rapid Antigen?

Historia powstania testów antygenowych 

SARS-CoV-2 to mutacja koronawirusa, którą dopiero poznajemy. Gdy pod koniec 2019 roku świat obiegła informacja, że istnieje niebezpieczeństwo wybuchu pandemii, naukowcy i lekarze po pierwsze – musieli poznać nowy genom wirusa (to się udało ekspresowo, najszybciej w historii ludzkości), a po drugie opracować testy, które będą mogły wskazać osoby zarażone. 

Złotym standardem testowania został ogłoszony test qRT-PCR. Jest to bardzo dokładny test diagnostyczny, który wymaga jednocześnie skomplikowanej aparatury laboratoryjnej do jego przeprowadzenia oraz fachowca potrafiącego go wykonać. Szybko więc okazało się, że laboranci nie mają już mocy przerobowych, a na wynik testu trzeba czekać nawet kilka dni. 

Firmy jednocześnie opracowywały testy przesiewowe – antygenowe, czyli takie, które nie wykrywają genomu, ale specyficzne dla koronawirusa białko. Niestety, pierwsza partia tak wyprodukowanych testów miała zbyt niską czułość. Były więc to testy dość wadliwe. 

Testy antygenowe II generacji 

WHO orzekła jednak, że testy II generacji produkowane od września 2020 roku, mające czułość już ponad 90% (czyli bardzo wysoką, jak na testy przesiewowe), mogą być z powodzeniem wykorzystywane do diagnozy COVID-19. 

Idąc za WHO, także polski Minister Zdrowia zrównał testy antygenowe z testami qRT-PCR, co znacznie usprawniło diagnostykę na SOR-ach, w karetkach pogotowia oraz umożliwiło działanie prywatnych klinik medycznych. 

Jak działa test antygenowy? 

Na rynku znajduje się wiele testów antygenowych. Wybierając test, należy zwrócić uwagę na jego czułość. Powinna być zdecydowanie wyższa niż 90%. Swoistość w przypadku testów na koronawirusa często jest bliska 100% lub wręcz tyle właśnie wynosi.

Gdzie można wykonać test antygenowy?


Test antygenowy możemy wykonać w każdym miejscu, nawet na parkingu, nie jest wymagane zaplecze laboratoryjne. Choć łatwo go zrobić, jest produktem medycznym i może być stosowany wyłącznie przez medyków. To oni kontrolują sam proces testowania (ważne jest np., by wymazówką nie dotknąć zewnętrznej strony nosa, na której mogą znajdować się enzymy dezaktywujące koronawirusa). Przeprowadzają również wywiad lekarski. Dzięki temu procesowi upewniają się, że test jest wiarygodny. 

Czy test antygenowy jest wiarygodny? Na przykładzie: API Covid-Rapid Antigen 


Testy antygenowe mogą się delikatnie różnić między sobą. Są produkowane w wielu krajach, przez różnych producentów, mają też inną wiarygodność. Testy amerykańskiej firmy API Covid-Rapid Antigen zostały porównane w Polsce z testami diagnostycznymi qRT-PCR. Owo badanie kliniczne odbyło się w II Katedrze Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu we Wrocławiu. Polegało ono na tym, że 100 pacjentkom pobierano równocześnie wymaz do testu antygenowego oraz do qRT-PCR. Wynik różnił się tylko w jednym przypadku. Kilkukrotnie test antygenowy dał wynik znacznie wcześniej. Jest to ważne w takich sytuacjach, kiedy test qRT-PCR nie daje nam rozstrzygającego wyniku, wtedy wykonuje się go powtarza i w efekcie czeka się podwójną ilość czasu. Czas jednak ma tu kolosalne znaczenie, lekarze choćby w nagłej sytuacji porodowej powinni wiedzieć, jaki jest status epidemiologiczny pacjentki. 

Jak przeprowadzić test antygenowy API Covid-Rapid Antigen?


W zestawie testowym znajdują się cztery elementy: kasetka płytkowa (podobna do tej, którą znamy z testu ciążowego), cienka wymazówka, wygodna, plastikowa probówka z kapturkiem oraz roztwór R1, dzięki któremu kwasy nukleinowe odłączają się od wacika. 

API Covid-Rapid Antigen może być pobrany z nosa jako płytki wymaz. Jest to bardzo wygodne dla medyków i pacjentów. Przy pobieraniu materiału do badania głęboko z nosogardzieli trzeba się liczyć z dużym dyskomfortem.  Pacjent może się przy tym też lekko zakrztusić, co wiąże się z większym niebezpieczeństwem zarażenia dla osoby pobierającej test. Przypomnijmy – koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Maski i przyłbice zmniejszają ryzyko transmisji wirusa, ale nie chronią przed nim całkowicie, ponieważ jest bardzo mały. 

Jak to działa? Pobieramy materiał do badania specjalnym patyczkiem z zestawu i wkładamy go do plastikowej probówki z kapturkiem. Następnie wlewamy do niej odrobinę płynu R1 i kilkukrotnie obracamy wymazówkę. Na koniec nalewamy na specjalne okienko kasetki kilka kropel tak powstałego roztworu. Wynik pojawia się w czasie krótszym niż 15 minut. Jedna kreska oznacza brak zakażenia wirusem, dwie kreski, że powinniśmy się natychmiast udać na izolację. 

Testuj COVID NEWS

Powiązane posty

Wkrótce opublikujemy dodatkowe materiały szkoleniowe. Dowiesz się z nich?

• Jak zbudowany jest koronawirus? 
• Jakie informacje o wirusie były najważniejsze dla naukowców?
• Jaka jest różnica pomiędzy istniejącymi testami wykrywającego koronawirusa?
•  Uzbroisz się w potrzebną wiedzę, która pomoże Ci odróżnić fakty od pseudo-faktów.

 

Wierzymy, że testowanie pomoże nam szybciej uporać się z pandemią, ale ważnym orężem – oprócz dystansu i dezynfekcji – jest również wiedza, i to wiedza ze sprawdzonych źródeł.